Skip to content

Primamljiv i zdrav doručak za školarca

Više manje svakodnevno čitam ili sudjelujem u raspravama o tome što spremiti školarcu da pojede pod odmorom, a da: bude zdrav doručak za školarca, daje mu dovoljno energije i ne iziskuje troškove koje si samo rijetki mogu priuštiti.

Škola je počela, i pravo je vrijeme da podijelim sa vama kako izgledaju kutije za doručak koje svakodnevno u školu nose juniori Lovaši. Sve što vam pišem rezultat je mog višegodišnjeg čitanja, istraživanja i isprobavanja.

zdrav dorucak za skolarca

Moram dodati da nemam ni alergičare, tako da ne izbjegavamo neke namirnice. Kod nas u školi ne nudi se doručak, nego ga od prvoga razreda djeca donose od kuće, i pod velikim odmorom doručkuju.

Ako imate dijete zlatnoga apetita, onda vam vjerojatno ni priprema jela ne zadaje glavobolju. Nas je ta sreća malo zaobišla, pa sam od prvoga školskog dana do danas isprobala na stotine različitih ideja. Neke su bile više, neke manje uspješne.

Ako zavrtim film u svoje školske dane, iz iskustva vam odmah mogu reći kako ne bi trebala izgledati kutija sa doručkom- nikako suha peciva jer osim što će ih cijeli odmor morati pokušati sažvakati (i progutati, jel), a još manje ogromna peciva bez namaza sa debelom šnitom salame.

Evo kojih se pravila pridržavam kada ujutro spremam školske kutije, i konačno, kako izgleda sadržaj kutije za jedan školski tjedan.

Pravilo br. 1: u veliku kutiju stavite ili pregrade, ili više manjih kutijica koje ćete ispuniti raznolikom hranom. Ne zaboravite onu da i oči jedu, a kako će se najesti ako se hrana izmiješa, pa dijete više ne zna što uopće jede.

Sjećam se primjera iz vrtića gdje radim: roditelji su sinčiću od 2 godine pripremili mliječne šnite i pored toga sipali par žličica kukuruza. Na putu do vrtića se to sve dobro izmiješalo… kako je i gdje sve na kraju završilo, možete zamisliti.

Ako često pečete muffine i imate silikonske modele za njih, iskoristite ih kod spremanja doručka za školu tako što ćete u njih staviti različite namirnice i njima ispuniti kutiju. Modeli su savitljivi (krute kutijice zauzimaju više mjesta) i lako se peru.

Pravilo br. 2: pripremite porcije ovisno o apetitu vašega školarca. Lijepo je da dijete dijeli sa prijateljima ono što ne može pojesti, ali ako mu spakirate previše, izgubit će volju za jelom, i vratiti vam skoro punu kutiju kući, ili jednostavno baciti, a vi ćete sljedeći dan spakirati još više.

Pravilo br. 3: pokušavajte svakodnevno spremiti nešto drugo. Dosadi nama odraslima svakodnevno jesti istu ili sličnu hranu, kako ne bi djeci. Osim toga, da biste bili sigurni da će vaš školarac u sebe unijeti dovoljno potrebnih tvari, ponudite mu od svega po malo.

Pravilo br. 4: iskoriste situaciju i približite djetetu namirnice koje inače kod kuće ne jede baš rado. Ovo je iz iskustva, spremite mu pokoju maslinu, štapić korabice, voće koje još nije probalo ili mu nije omiljeno. Veća je šansa da se odvaži probati u školi gdje nema mame koja ga neumorno nagovara, ili gdje su prijatelji koji će mu reći “mmmmm, to je moje omiljeno povrće”.

Primjeri za zdrav doručak za školarca kroz dane u tjednu

PONEDJELJAK

Komadić sezonskog voća; par neoljuštenih kikirikija; sendvič napravljen od šnite omiljenog kruha s putrom, šnitom salame i listićem salate; par štapića svježe mrkve; par kockica omiljenoga sira; energetska pločica iz kućne radinosti; za probu par maslina. Nikako nemojte zaboraviti na desert: komad kolača koji je sigurno ostao od nedjelje, i nezaobilazne grickalice (najbolje one koje ste sami spremili kod kuće).

U flaši je svakodnevno omiljeni sok od bazge/aronije/kupine, u kućnoj radinosti spremljen hladni čaj, ili voda.

Mnogi se naježe na spomen grickalica, ali budimo realni, od nekoliko komadića neće djetetu biti ništa. Braneći mu ih, dovodite ga u iskušenje da ih ili kupuje potajno u školskom kiosku, ili još jednostavnije, dobije ih od najboljeg prijatelja u zamjenu za komad nečega zdravoga (po principu- ti meni svoje grickalice, ja tebi zdravi sendvič koji je jutros s puno ljubavi spremila moja mama).

UTORAK

Od voća maline ili sušene grožđice; domaći kruh sa putrom, listom salate, ploškom rajčice i sirom; par štapića krastavca; orasi; za desert jogurt sa medom (u dobro zatvorenoj dozi, nemojte zaboraviti žličicu); krekeri uz neki dip; grickalice; za desert komadić kolača; za probu nekoliko komadića avokada.

SRIJEDA

Od voća breskva; večer prije umijesite tijesto, od kojega ćete sljedeće jutro spremiti mirisna, topla peciva. Sa drugačijim namazom ili punjenjem, možete spremiti još koje pecivo za školu; cherry rajčice i par štapića crvene paprike; mozzarella sir; bademi i lješnjaci; energetska pločica iz kućne radinosti; za desert muffin od dana prije.

ČETVRTAK

Par kriški jabuke i kruške; krekeri i neki dip uz njih; mini salama i pecivo sa putrom, sirom i salatom; štapići od korabe; sjemenke suncokreta i bundeve; za probu na ploške izrezan šampinjon; za desert keksići i actimel

PETAK

Kivi izrezan na komadiće; sendvič od kruha punoga zrna sa sirnim namazom, jajem i salatom; cherry rajčica; sjemenke kikirikija i indijskog oraščića; nekoliko kockica sira; za desert prirodni jogurt pomiješan sa žličicom omiljene marmelade

Znam da među vama ima roditelja čija su djeca školarci. Kako izgleda njihov doručak? Ako imate još nekih prijedloga, oni su i više nego dobrodošli :)

Prijavite se za newsletter!

Prijavite se sada i primajte email svaki puta kada bude objavljen novi članak.

Slažem se da moji osobni podaci budu preneseni na MailChimp ( više informacija )

Možete se odjaviti u svako vrijeme.

12 thoughts on “Primamljiv i zdrav doručak za školarca”

  1. Nažalost, ovoga kod nas nema. Sva deca ili kupuju užinu (čitaj, peciva ili grickalice) ili uzimaju onu u školi. Ovo što ti radiš je super i mnogo je zdravije, ali nije u trendu. A klinci vole da su trendi. Moja ćera je prošle godine uspela da nagura holesterol. Klinac je krenuo u predškolsko i moramo da kupujemo užinu koja je upakovana. Domaće kifle, spremljena hrana – to ne dolazi u obzir, da se , jelte, ne otruju. Ostaje ti samo da kupiš pecivo, i to ono “7 days” ii “Chipicao” od kojeg me jeza hvata jer kakvo je to pecivo koje ima rok trajanja 3 meseca.

    1. Da, vjerujem da je teško, jer kad bi samo jedno dijete radilo tako, gledali bi ga kao da je s Marsa pao. Ovdje tako rade svi, pa je normalno. Istina da ovako mame imaju više posla, jer treba ipak kutiju napuniti s jelom, ali barem znam što im spremim.
      Možda će i pokoji učitelj pročitati tekst i predložiti s provođenjem u djelo, pa zaživi takav način školskog doručka i kod vas

  2. Zivim u Norveskoj. Moje dete ide u 4. razred I svakog dana nosi uzinu. Ne samo on, vec sva deca.
    U krugu skole nema prodavnica tako da ne postoji mogucnost kupovine uzine, a cak I da postoji mislim da niko ne bi kupovao.
    Ovde dete moze poneti i krisku hleba sa namazom, niko ziv nece obratiti paznju na to. Deca se druze, igraju, imaju nekoliko odmora od kojih najduzi traje sat vremena.

    Inace, hrana se ne nosi samo u skolu i vrtic vec i na posao, u park… Svi imaju kutije u koje pakuju obroke I svi nose vodu od kuce…

    Sto se tice same uzine, moje dete nosi domaca peciva sa razlicitim punjenjima (sunka, sir, pecurke, pizza, dzem, krem, sa namazom od zumanaca…);

    salatu (kukuruz, krastavac, paradajz, zelena salata…),

    voce (banane, breskve, grozdje, borovnice, jabuke…)

    suvo grozdje, badem, lesnik…

    Takodje nosi palacinke od speltinog i razanog brasna (slatke: sa kremom i brunost sirom ili slane: sa sirom i prsutom, pancetom i sl.).

    Krompir batat (“ispecen” u tosteru) sa raznim namazima…

    Proju, domacu pitu (burek, sirnicu, zeljanicu…).

    Grickalice ne kupujemo i ne pravimo.

    Ideja ima mnogo, ne treba biti kreativan. Dovoljno je setiti se sta smo mi jeli kad smo bili mali, a sa uciteljem/uciteljicom se moze dogovoriti da se uvede jedan vocni dan, pa jedan dan kada se jedu domaca, slana peciva, jedan- slatka… Deci ce biti interesantno, a vremenom ce im preci u naviku…

    1. Hvala ti na tako divnoj i korisnoj dopuni :) Sad si i meni dala par super ideja, batat nisam nikad probala pečen u tosteru, moram probati.
      Učiteljica moga sina je tijekom cijele osnovne škole (4 godine) organizirala jednom tjedno zdravi zajednički doručak. Ona bi za sve donosila kruh, a djeca sve drugo. Sin bi svaki puta došao kući s novom idejom što da kupim sljedeći puta u trgovini, probao je kojekakve namaze, povrće i voće koje na moj nagovor prije nije htio probati.
      Može se sve, samo je ispočetka potrebno malo upornosti i truda.

  3. Sjajno! Ovo me podsetilo na moju mamu i kako je ona meni pre 25 i više godina svako jutro spremala doručak. Mame su posebne. Sve. Žive bile zauvek. ????????

  4. Ja pravim i pakujem užine, i jedino što bih imala dodati jeste da užina može biti i pica odprethodne večere, projice, mini-krofnice (slane ili slatke), razne slane pite… i bilo šta što se može jesti rukom. U svakom slučaju, moja deca nisu baš bila oduševljena u početku što nose užinu (jer je takvih bilo jako malo), međutim, kada su drugari počeli tražiti njihove užine – stvari su se promenile :)

    1. Baš mi je drago da si se javila sa svojim primjerom. Treba samo početi, kada djeca vide da se može puno ukusnije doručkovati, počet će i sami tražiti da im roditelji od kuće spreme nešto što oni vole, a ne samo suhe kifle i hrenovke koje najčešće dobiju u školi.

  5. Fenomenalno! I za tvoje primere i za primere iz komentara.
    Ja imam predškolca i, za sada, ne pakujemo ništa jer ima u vrtiću sve. Kako se baš ovih dana intenzivno smišljam oko svega vezano za školu, i ovo je stavka o kojoj razmišljam.
    Mi smo inače kod same (buduće) škole i imam svakodnevno priliku da gledam šta deca jedu na pauzama. Pretežno piju flašu kole.
    Daleko od toga da mislim da povremen junk-food ili grickalice treba potpuno zabraniti, ali na duže staze volela bih da ipak sve bude umerenije i naravno, zdravije.
    Stoga, još jednom, hvala na predlozima. Sve ću da prepišem na spisak. :)

    1. I zdravije i povoljnije je ako se kod kuće spremi nešto, samo da spremanje doručka kod kuće zahtijeva malo truda, istina je. No isplati se na kraju u svakom slučaju.
      Zato smo tu, da razmijenimo iskustva i uzajamno si pomognemo.
      Hvala ti na komentaru i čitanju :*

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)