Skip to content

Divlji kesten – eko sredstvo za pranje rublja

Vrijeme je skupljanja kestena, vrijeme je i da ovaj blog dobije još jednu novu kategoriju. U kategoriji “Napravite sami” moći ćete ubuduće pronalaziti tekstove o jednostavnim i malo složenijim projektima koje možete napraviti sami kod kuće, bez prevelikog troška i uz samo malo vlastitog truda. Ako imate priliku da upitate svoju baku kako se nekad pralo rublje, možda će vam spomenuti da su za pranje koristili plodove divljega kestena.

divlji-kesten-kao-sredstvo-za-pranje-rublja_1

Divlji kesteni najčešće se mogu pronaći u parkovima. Plod u sebi sadrži visoku koncentraciju saponina (kemijskih spojeva koji se u vodi rastvaraju i stvaraju sapunicu) zbog čega ih se može koristiti za pranje.

Želite li proizvesti svoje vlastito ekološko sredstvo za pranje rublja, sada je pravo vrijeme za to.

Priprema eko sredstva za pranje od divljega kestena

divlji-kesten-kao-sredstvo-za-pranje-rublja_2
Za čas posla smo malena Lovašica i ja sakupile 8 kg kestena :)

Odvojite desetak plodova kestena, razrežite svaki plod na 4 dijela, stavite u staklenku u kojoj je 500 ml vruće vode, zatvorite staklenku i ostavite da stoji oko 8 sati. Što sitnije izrežete plod, to ćete skratiti vrijeme potrebno da se stvori tekućina za pranje. Protresete li staklenku povremeno, moći ćete vidjeti kako se mutna voda pjeni. To je zbog saponina koji plod otpušta u vodu.

Nakon 8 sati (ili manje, ovisno o tome koliko ste usitnili plodove) procijedite vodu kroz sito i ulijte dio tekućine u pretinac perilice rublja u koji dolazi sredstvo za pranje. Ostatak tekućine stavite u frižider i potrošite kroz kratko vrijeme.

Druga mogućnost je da šaku izrezanih plodova stavite u mrežicu ili čarapu, napravite čvor i stavite čarapu zajedno s ostalim rubljem u bubanj. Rublje koje je normalno prljavo, oprat će se ovim sredstvom bez problema. Kesteni u sebi ne sadrže parfem. Želite li da rublje fino miriše nakon pranja, morati ćete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja ili lenor.

Želite li koristiti ovaj način pranja rublja i dalje, kada kestena više nema u prirodi, oboružajte se vrećicama i krenite u prikupljanje zaliha.

Priprema divljega kestena za zalihu

Svježi kesteni ne mogu dugo stajati, ubrzo se pojavi plijesan, i morate ih baciti. Da bi to izbjegli, odvojite malo vremena, uložite truda i napravit ćete si zalihu ovoga ekološkog sredstva za pranje koje ćete moći držati do sljedeće sezone. Potrebno je samo da kesten stoji na suhom.

Postupak pripreme kestena za sušenje:

  • sakupite nekoliko kilograma divljega kestena i ostavite da par sati stoji u vodi u koju ste dodali sodu. Operite kesten i ostavite da se osuši.
  • izrežite svaki plod na četvrtine (ili sitnije ako imate snage i vremena). Najbolje bi bilo plodove usitniti u prah u kuhinjskom stroju. Ja takav stroj nemam, pa sam se potrudila što sitnije izrezati kestene. Plodove možete staviti u krpu, krpu zavezati u čvor i usitniti plodove sa čekićem (poželjno je da nemate susjede ispod ili iznad sebe, inače ova metoda nije preporučljiva). Ovakve plodove koristite za pranje tamnoga rublja. Ako kesten želite koristiti za svijetlo rublje, plod morate očistiti od ljuske. Ponekad se prilikom rezanja ljuska odvoji sama, a dio se odvoji i prilikom sušenja, inače je postupak skidanja ljuske poprilično naporan.
  • divlji-kesten-kao-sredstvo-za-pranje-rublja_3u lim za pečenje stavite krpu i po njoj poredajte usitnjene kestene da se dobro osuše. Ja sam ih sušila u pećnici na 40 °, sa lagano otvorenim vratima da para izlazi van. Ako ih ne sušite u pećnici, onda morate češće promiješati kestene i paziti da se ne pojavi plijesan.
  •  kada su kesteni potpuno suhi!!!, stavite ih u staklenke, dobro zatvorite i držite na suhom mjestu. Tako pohranjene možete koristiti do sljedeće sezone.

divlji-kesten-kao-sredstvo-za-pranje-rublja_4

Kako koristiti osušene kestene?

Osušeni kesten možete koristiti kako sam vam ranije i opisala:

  1. možete šaku usitnjenih suhih kestena staviti u vodu i pričekati da u vodu puste saponine, vodu procijedite i ulijte i pretinac za pranje;
  2. a možete koristiti i brži način: stavite šaku kestena i vrećicu za pranje ili u čarapu, dobro zavežite vrećicu ili čarapu i ubacite zajedno sa rubljem u bubanj perilice za rublje.

Napomena

Divlji kesten se može koristiti i za kućnu izradu šampona i krema. Do sada nisam isprobala, tako da vam ne mogu napisati svoje iskustvo. Ako je netko probao, bilo bi od koristi svima da napiše svoje mišljenje i iskustvo.

Iskoristite jesensko vrijeme, prošetajte parkom i potražite ima li divljih kestena :)

* zalihu starih kestena potrošila sam. Ove godine išli smo u novo sakupljanje, ali ne samo za perilicu rublja nego sada koristim divlji kesten i za perilicu suđa. U perilicu stavim 4 kestena razrezana na četvrtine, i kada je suđe oprano, izvadim ih i bacim. Priznajem da sam bila malo sumnjičava prije prvog pranja, ali suđe je uistinu čisto. Osim za perilicu suđa, planiram isprobati pranje podova vodom u kojoj je “odmarao” kesten. Javim rezultate!

 

 

Prijavite se za newsletter!

Prijavite se sada i primajte email svaki puta kada bude objavljen novi članak.

Slažem se da moji osobni podaci budu preneseni na MailChimp ( više informacija )

Možete se odjaviti u svako vrijeme.

19 thoughts on “Divlji kesten – eko sredstvo za pranje rublja”

  1. E baš ću ovo probati. Još kad bi moglo da opere masnoću sa radnog odela mog supruga, tačno bih te izljubila. No dobro, ne očekujem čuda!

    1. Možeš za početak ubrati samo par kestena i napraviti od njih tekuće sredstvo, onako za probu. Inače, ako je radno odijelo tamno, da probaš sa svježim lišćem bršljana, i ono je koristi za pranje, možda uspije i sa njime. Ali za početak kesten ;)

  2. Na početku ove sezone dobila sam jedan kesten – za sreću. Znam da ga stavljaju u stajaću garderobu – protiv moljaca. Ali, ovo ti je sjajano.

  3. Daliborka Vuković

    Znam ovo za kesten i saponin. Jednom sam probala šareni veš, na zalost, nemam ovdje kestena, ali zbilja fercera. Ja inace sama pravim sredstvo za pranje veša. Ima i suha i tekuća varijanta. Potrebni su Boraks, Soda za pranje, soda bikarbona, Oxy sredstvo protiv mrlja i naribani sapun. Nekad su žene prale samo za domaćim sapunom (i lugom od pepela). Na Youtubeu postoje stotine videa, dovoljno je samo upisati “home made loundry detergent”. Najteže je kupiti Boraks, jer je ovdje u Njemačkoj zabranjen, ali se još uvijek nabavlja u Hrvatskoj, ja sam naručila na adresu od rodjaka u Hr, dodje oko 60 kn za 1 kg. Kad sam išla u Hr samo sam pokupila. Za količinu od 20-ak litara tekućeg deterdženta potrošila sam čašu i pol boraksa. Prvi put sam pravila u petom mjesecu i rezultatom sam bila oduševljena, jer mi ni jedan prašak ovdje nije dovoljno dobar kao naš Faks. ,Cijena (osim Boraksa kojeg sad imam zaliha za 3-4 godine) za pranje veša četveročlane obitelji za 3,5 mj je bila 3-4 Eura. Neki rade i bez boraksa, pogotovo žene iz Njemačke, ima i tih videa. S tim da DM-ov Oxy dodje oko 2,5 Eura, a trebalo mi je pola, i Washing soda oko 1 Euro, isto potrošila pola. Sapun za veš je 1 Euro tri komada u paketu. Ja sam uzela još i u DM-u Alverde sapun od lavande, zbog mirisa. Znači, pogledajte video klipove na Youtube, što sve žene rade, ja sam napravila i suhu i tekuću varijantu. Kad se samo sjetim da sam kutiju Persila platila na akciji 20 Eura od 8 kg, i bila prezadovoljna. Sad sam pravila sa Gal sapunom (1 dodje oko 65 centi u DM-u, sapun za uklanjanje mrlja) i Alverde od limuna. Ali kupila sam sad samo sapun, jer mi je od prošli put ostala Washing soda i Oxy. Pozdrav

    1. Hvala Daliborka na ovako detaljnom objašnjenju. Naišla sam jednom na recept za prašak, ali nisam imala boraks, pa sam odustala. Imam još negdje i zapisan postupak izrade. Sljedeći puta kad budemo u Hr potražit ću boraks i probati napraviti prašak.
      U kojem ste gradu? Ovdje kestena ima u skoro svakom parku, mi smo za čas sakupile 8 kg.

    2. I ja pravim prasak za ves. Praskastu varijantu. Narendan sapun za pranje, soda za pranje i borax. Sodu za pranje ne moras da kupujes, nego “zapečeš” u rerni sodu bikarbonu. Ona otpusti vodonik i eto ti sode za pranje koja je mnogo jača baza. Zato ne treba da se dodaje u taj prašak soda bikarbona, jer ga razblaži. A cilj je da postigneš što veću baznost. Tome doprinosi i borax. Ne dodajem eterična ulja u prašak za veš, jer stajanjem izvetri. Kao omekšivač koristim alkoholno sirće sa vrlo malo alkohola i eteričnim uljima. Alkohol se dodaje da bi se lakše izmešali sirće i ulje. Uglavnom stavim lavandu i čajno drvo. U poslednje vreme dodajem ulje 4 lopova, da pojačam dezinfekciju jer sad imam i bebu.
      Ovo sa kestenom mi je veoma zanimljivo.

      1. Hvala Majo za tako iscrpan komentar. Ima već par godina da sam odlučila napraviti taj prašak, ali nisam nigdje mogla pronaći borax. Koliko sam mogla pronaći, to se ovdje ne može tako lako kupiti. Možda potražim sljedeći puta u Hr.
        Inače, kesten je super za šareni veš, ali za svijetli nije (oboja ga), tako da bi tu prašak dobro došao :)

  4. Daliborka Vuković

    Da, zaboravih napisati. Sa ovim sredstvom se sve može prati, kad se ponekad nešto baš treba iskuhati u loncu, može isto, jedino i nikako ne smije VUNA. Zbog Washing sode (Soda za pranje, iliti Kristalna soda). Ima je za kupiti i u poljoprivrednim apotekama, ili tako gdje su potrepštine za vinogradare jer s tim peru bačve. Znači ne smije se prati VUNA

  5. Draga Mirna, jako me veseli svratiti na tvoj blog i uvijek pronaći neku zanimljivu temu koja me iznova uvijek oduševi. Gotovo u svakom postu naučim nešto novo, ili dobijem sama neku novu ideju. Ovo s kestenima mi je prekul! Kako je sad sezona, usudit ću se isprobati :)

  6. Pozdrav,
    Odlična mi je tema, a odlični su i komentari.
    Imam jedno pitanje, nadam se ne pre glupo:
    Kesten divlji-kesten pitomi… Koji je koji, da ne uberem krivi, haha
    Onaj šumski kesten, koji beremo i jedemo je divlji, jel tak? A onaj što raste po parkovima, a koji ne jedemo, je pitomi?
    I onda za detergent nerem ovaj šumski?
    Hvala na odgovoru! :)

    1. Draga Marina, nije pitanje uopće glupo, drago mi je što ste se javili i postavili ga. Divlji kesteni su oni u parkovima i ti se koriste za pranje.
      Pitomi, jestivi, ne sadrže saponine i sa njima nije moguće prati rublje.

      Pozdrav,
      Mirna

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)