Skip to content

4 financijska koraka koja su obilježila našu 2019. godinu

Je li povezano s godinama, ne znam, ali što sam starija čini mi se da kraj godine sve brže stiže. Osim što je g. Lovaš blog obukao u novo odijelo (iliti osvježio ga novom temom), nije se na njemu ove godine puno događalo. Ipak, i dalje smo vrijedno radili na postizanju financijske neovisnosti. Pisat ću vam danas o tome koji su to financijski koraci obilježili 2019. godinu, gdje sam bila kad na blogu nisam puno tipkala te kakve veze skraćeno radno vrijeme ima sa financijama Lovaša. I da, čitajte do kraja, možda baš tamo pronađete iznenađenje za sebe!

Naši financijski koraci u 2019. godini

1. Ulaganje na burzu unatoč “crnim proricanjima”

Dolazi li globalna recesija? 6 znakova da smo bliži globalnoj recesiji nego što to mislite! Rizik za recesiju u 2019. “veći nego što puno ljudi misli”… 3 upozoravajuća signala da se približava krah na burzi…

S ovakvim smo se naslovima gotovo svakodnevno susretali u 2019. Kako se godina bližila kraju, krah se pomicao na 2020. (2021., 2023….), no oni sa staklenom kuglom znaju da će se svakako dogoditi.

Nakon manje korekcije na burzi zadnji tjedan u 2018., burzovni indeksi su u 2019. uglavnom rasli. Da će se na burzi još puno toga (pa i lošega) događati, jasno nam je. No svejedno se nismo dali smesti i svaki smo mjesec kupovali nove dionice.

Ovako izgleda graf naših ulaganja u 2019. godini.

Dobit sa dionicama je prošle godine iznosila 24%. Ona ne uključuje dobit koju smo postigli ulaganjem u P2P kredite. Usporedbe radi, da smo novac ostavili na štednoj knjižici, godišnja dobit bi iznosila 0,3% (s dobrim izgledima da kamate budu još niže).

Ako još niste, od srca preporučujem da pročitate tekst o strategiji dividende. Tu smo metodu koristili i u 2019. Iako mnogi upozoravaju da je tržište trenutno precijenjeno i da je bolje čekati da dođe do korekcije na burzi, nije nemoguće pronaći kvalitetna, a podcijenjena poduzeća. Ili pak, kada ste takva poduzeća jednom pronašli, pratiti ih i nadokupiti njihove dionice kad im cijena padne.

Još nešto o “crnim” prognozama. Kako se vrijeme blagdana sve više približavalo, tako su gužve u trgovačkim centrima postajale nepodnošljive. Ako se prisjetite teksta o REIT-ovima, sjetit ćete se i da (između ostalog) ulažemo u trgovačke centre. I ovo nas je predblagdansko vrijeme uvjerilo da online trgovine još dugo neće u potpunosti zamijeniti one offline. A baš su u tom smjeru često išle “crne” prognoze zadnjih mjeseci i godina.

2. Praćenje kućnog budžeta

U ljeti je prošlo 6 godina otkako pratimo naš kućni budžet. Ako još niste, pozivam vas da preuzmete besplatnu tabelu i počnete i sami pratiti svoj budžet. Budući da sam prošlih mjeseci primila mnogo vaših upita za odobrenje pristupu tabeli – još jednom napominjem da tabelu možete preuzeti na svoje računalo bez odobrenja. U tekstu sam opisala i kako.

Prilikom zadnjeg godišnjeg obračuna izračunamo kolika nam je stopa štednje te ima li promjena u izdacima u odnosu na prošle godine. Zanimljivo je promatrati kako rastu i padaju krivulje (u idealnom slučaju rastu primanja, a padaju izdaci) jer smo za to sami zaslužni. Samo mi možemo utjecati na to hoćemo li poduzeti korake kako bi postigli viša primanja. I najviše je na nama hoćemo li racionalno trošiti novac koji zaradimo. A to tabela kućnog budžeta savršeno dobro prikazuje.

Jedan od 4 financijska koraka je i praćenje kućnog budžeta
Jedan od 4 financijska koraka je i praćenje kućnog budžeta

Slika iznad prikazuje kako su se kretala naša aktivna primanja (zelena linija), izdaci (crvena linija) i pasivna primanja (plava linija) otkako pratimo kućni budžet. U trenutku kada se spoje crvena i plava linija ostvarit ćemo naš cilj – izdatke ćemo moći pokriti pasivnim primanjima.

3. Depoi za malene Lovaše

Pisala sam već da smo relativno rano počeli svoje znanje o financijama prenositi našoj djeci. Početkom 2019. bilo je vrijeme da se ušteđevina iz tatine banke prebaci u onu pravu. Oboje su dobili svoje depoe. Napravili smo im štedne planove na ETF-ove. Jedan dio dječjeg doplatka svaki mjesec prebacimo na njihove račune i sa tim novcem djeca postaju vlasnici jednog malog, ali vrijednog udjela u tvrtkama širom svijeta. Svake godine banka nudi preko 100 ETF-ova kod kojih se ne naplaćuje naknada prilikom kupnje. Jedina je caka da ponuda vrijedi godinu dana i ETF-ovi koji su 2019. bili besplatni, 2020. to više neće biti. Zato je potrebno na kraju svake godine zaustaviti ulaganje u stare i odabrati nove ETF-ove.

2015. je njemačka Poštanska banka provela istraživanje o tome koliko Nijemci s drugima pričaju o novcu. 64% ispitanika izjasnilo se da o novcu ne pričaju ni s kim. Novac je i u 2019. za mnoge tabu tema. Kod Lovaša to nije slučaj. U našoj obitelji financije nisu tajna. Naš podmladak zna da novac nije zlo nego sredstvo kojim, ukoliko njime dobro raspolažemo, možemo puno dobroga pokrenuti.

A vi? Pričate li sa ukućanima o financijskoj situaciji?

4. Odluka o skraćenju radnog vremena

Pitate se sigurno kako skraćenje radnog vremena može biti financijska odluka?!

Krajem 2017. dogodile su mi se velike poslovne promjene. Odlučila sam napustiti zonu komfora i potražiti novi posao. Zahvaljujući odlučnosti (ali malo i sreći) trenutno radim posao za koji sam se školovala i koji me svaki dan iznova veseli. Uz njega se stvorila i prilika za još jednim honorarnim poslom. I sve to uz manju tjednu satnicu i veću plaću nego na prijašnjem radnom mjestu. Jedina mana novog posla je da u slobodno vrijeme nisam pisala tekstove za blog nego sam osmišljavala nastavne satove, rezala, crtala, prisustvovala webinarima.

Povećanje pasivnih primanja i osjećaj financijske sigurnosti potakli su i g. Lovaša da početkom 2019. podnese zahtjev za skraćenjem radnog vremena. Otkako smo krenuli na put do financijske neovisnosti, cilj nam je upravo to – da budemo više kod kuće sa djecom, a pasivnim primanjima da pokrivamo izdatke.

Iako mnogi sanjaju o tome kako više ništa ne bi radili kad bi postali financijski neovisni, mi ne razmišljamo tako. Naš je cilj ulagati novac i postići da on jednoga dana radi za nas, no ne i umjesto nas.

Nadam se da će vas (ukoliko još do sada nisu) naši financijski koraci i savjeti potaknuti da svoje loše financijske navike zamijenite pozitivnima.

I za kraj…

Kad sam vas znala pitati koje knjige biste vi preporučili nama za čitanje, najčešća preporuka bila je za knjigu L. Richardsona “Investiranje”. Ove smo jeseni imali čast upoznati simpatičnu gospođu koja je zaslužna za prijevod i izdavanje baš te knjige u Hrvatskoj. Gospođa Jerina je osim te, na hrvatski prevela još nekoliko knjiga o ulaganju i poklonila nam po primjerak od svake. Ja bih danas željela nastaviti dobro djelo i poslati nekome od vas knjigu A. Kostolanyja “Izazov burze”. Ako ju još niste pročitali, a željeli biste, javite se u komentar. Prvome tko se javi poslat ćemo knjigu poštom (mi preuzimamo troškove dostave).

Otkako smo počeli pisati blog, želja nam je upoznati vas i uživo. Nadamo se da će sljedećeg ljeta biti više vremena i prilike da organiziramo druženje. Nanese li i vas (kao i gospođu Jerinu) put za Frankfurt, bilo bi nam drago da se javite i da se upoznamo.

I za kraj: želimo vam mirnu i radosnu 2020. godinu! Neka bude ispunjena dobrim financijskim odlukama i koracima. Odvažite se preuzeti financije u svoje ruke, čitajte, učite, pitajte i počnite aktivno djelovati na ostvarivanju financijske neovisnosti!

Pozdrav,

Mirna i Marijo

Prijavite se za newsletter!

Prijavite se sada i primajte email svaki puta kada bude objavljen novi članak.

Slažem se da moji osobni podaci budu preneseni na MailChimp ( više informacija )

Možete se odjaviti u svako vrijeme.

9 thoughts on “4 financijska koraka koja su obilježila našu 2019. godinu”

  1. Bilo je i vrijeme da nešto napišeš.
    Kod mene ova godina financijski nikad bolja(nerealni prinosi), a ostalo standardno.

    Za ovu 2020 godinu sam skeptičan,jer mi sve ovo sa tržištem izgleda nerealno dobro, ali nema druge nego ulagati.

    Što se tiče priče o novcu u obitelji, ja stalno pričam, ali nemam publike.
    Djeca su još mala, a žena je sva u znanosti, ali ja redovno podnosim izvještaj.

  2. Složiću se sa prethodnim komentarom da je baš bilo krajnje vreme da nešto objaviš. Moja 2019. godina je finansijski bila ok, ali uvek može bolje. Moram priznati da mi je tvoj blog u mnogome pomogao da drugačije sagledam novac, štednju i drugačije postavim prioritete u trošenju. Daleko sam par svetlostnih godina od finansijske neovisnosti (zahteva i to posvećenost u životu, a ja je na tom polju baš nemam), ali smo bar postavili i ostvarili neke ciljeve koji zahtevaju novac. To je moja mala pobeda za 2019. godinu.

    Sve najbolje u 2020. i tebi i da imaš što više dobrih finansijskih razloga da napišeš dobar post i podeliš svoje iskustvo.

    Ah da, rado bih ušla u trku za knjigu ;-)!

  3. Zanimaju me financije i ulaganja na burzi.
    Da li dajete savjete koje dionice kupiti i koja su poduzeća podcijenjena i kada treba prodati dionice?
    Rado bih primila Vašu knjigu, pozdrav

    1. Dragice, takve konkretne informacije ne dajemo. Nismo financijski savjetnici i ne smijemo, ali ni ne želimo ih davati. No na blogu ćete pronaći dosta savjeta o ulaganju na burzu i linkova na druge korisne stranice.

      Javit ću Vam se u vezi knjige.

      Pozdrav i svako dobro,
      Mirna

  4. U Bosni pričati o finansijama sa ukućanima? Mislim da ćemo se još načekati :) Moj muž je ‘starog kova’, po njemu muškarac treba da puno radi, mora da zarađuje više od žene, i ne, ne treba se ni sa kim savjetovati oko toga :( Ja pokušavam našem sinu prenijeti drugačije stavove i naučiti ga više i bolje…za neki njegov sutrašnji život i buduću porodicu (tek mu je 10)

    1. Vidim i po statistikama posjećenosti bloga da je iz BiH najmanje posjetitelja u odnosu na druge države bivše Jugoslavije. Sigurna sam da će interes za ovu temu porasti i u BiH, samo proces će ipak još potrajati. No drago mi je pročitati da postoje ljudi poput Vas! Često ne možemo utjecati na velike promjene u društvu, no i više je nego dovoljno krenuti od naših najbližih i tu početi s promjenama.

      Pozdrav,
      Mirna

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)